POGOSTA VPRAŠANJA

O psihoterapiji

Psihoterapija je proces zdravljenja duševnih in čustvenih težav ter proces pomoči pri osebni rasti posameznika.

Znotraj terapevtskega odnosa med psihoterapevtom in klientom se odvije proces klientovega raziskovanja lastnega čustvovanja, mišljenja, vedenja ter odnosa s sabo in z drugimi.

Terapevtski odnos, ki ga psihoterapevt in klient skupaj gradita, je tisti, ki je ključen v psihoterapiji in pomaga k postopnim spremembam klienta. Prvotno v prepoznavanju svojega delovanja, razumevanju samega sebe in dalje v spreminjanju odnosa do samega sebe in drugih. Odnos označuje pozornost, medsebojno zaupanje, sprejemanje in empatija. Znotraj tega varnega in zaupnega odnosa so vse teme dovoljene in klient lahko izrazi karkoli želi.

Terapevtsko delo navadno poteka v obliki rednih tedenskih srečanj po 50 minut.
Psihodinamska psihoterapija je psihoanalitično utemeljena in telesno usmerjena psihoterapija.

Raziskovanje v psihoterapiji poteka v soglasju s klientom preko različnih verbalnih in neverbalnih tehnik: pogovor, tišina, ustvarjalne tehnike, fantazijska potovanja, delo s sanjami, igre vlog, delo s telesom z in brez dotika (npr. mapiranje občutkov v telesu, zaznavanje telesa navznoter in navzven, dihalne vaje, neposredno delo z dotikom).

Vsak terapevtski proces je neponovljiv, unikaten in prilagojen posamezniku.

Skrb za naše duševno zdravje je izredno pomembno, saj psihično počutje vpliva na vse aspekte življenja. Psihoterapija v različnih obdobjih lahko pomaga ob spoprijemanju z izzivi različne vrste in podpre možnosti za bolj kakovostno življenje.

Izzivi, pri katerih vam lahko nudim pomoč in oporo psihoterapije:

– težave v medosebnih odnosih (partnerski, s starši, sovrstniki, odnosi na delovnem mestu,…)

– doživljanje stresa, anksioznosti, panični napadi

– stiske ob različnih življenjskih spremembah

– proces žalovanja

– predelava izkušenj in stisk zaradi različnih travmatskih dogodkov

– kronična utrujenost in težave z nespečnostjo

– težave z odvisnostmi

– psihosomatski simptomi

– občutki splošnega nezadovoljstva, potrtosti,…

 

V terapevtskem odnosu in tudi v življenju nasploh zagovarjam vrednote spoštovanja, zaupnosti, empatije in ustvarjanja varnega terapevtskega prostora za vas. Verjamem v individualen pristop prilagojen ciljem in potrebam posameznika.

Delujem v skladu z etičnim kodeksom Evropskega združenja psihoanalitičnih pristopov Slovenija (EZPPS), ki je usklajen z etičnimi normativi in standardi Slovenske krovne zveze za psihoterapijo (SKZP) in Evropske zveze za psihoterapijo (EAP).

Psihoterapevtsko prakso opravljam pod redno individualno supervizijo Irene Papež.